Намери оферта

Индонезия - Eкскурзии и почивки


Полезна информация за Индонезия

Обща информация

Местна валута

Индонезийска рупия (IDR)

Интересни факти

Индонезия се намира в зона на висока сеизмична активност. В страната съществува опасност от земетресения, поради което при продължителен престой е необходимо да се обръща сериозно внимание на качеството на наеманото жилище.

Индонезия е страна с около 130 активни вулкана, които могат да изригнат както след месеци на видима вулканична активност, така и внезапно. Това може да доведе до временно спиране или отклоняване на въздушния трафик и до затваряне на летища.

Индонезия класифицира нивото на риск на активните вулкани по четири степенна система – ниво I (нормална/normal), ниво II (бдителност/waspada), ниво III (готовност/siaga) и ниво IV (внимание/awas). Актуална информация относно нивото на риск на вулканите в Индонезия може да бъде намерена на сайта на Департамента по геология към Министерството на енергетиката и минералните ресурси http://www.vsi.esdm.go.id/ (само на индонезийски език). При посещение на сайта вдясно може да се види списък с вулканите с ниво на риск над II. Към 31.12.2018 г. само вулканът Синабунг в северна Суматра е с най-високата четвърта степен на риск; още четири вулкана са с втората най-висока степен на риск – Агунг на остров Бали, Анак Кракатау между островите Суматра и Ява, Карангетанг на остров Сиау близо до Сулавеси и Сопутан в северен Сулавеси.

Българските граждани следва да се информират предварително относно вулканичната активност в районите, които посещават, да изпълняват стриктно инструкциите от местните власти, да спазват евентуални забрани от тяхна страна да не се навлиза в определен радиус от вулкани с висока степен на риск от избухване и да следят местните медии. Следва да се отчита, че нивото на риск на вулканите може да бъде променено в кратки срокове. 

Престъпност и сигурност

В редица райони на Индонезия има религиозни и етнически конфликти, създаващи реална опасност за личната безопасност на чуждите граждани. Изключително опасни са островите Малуку и провинцията Аче, където трябва да се пътува само в краен случай. Засилват се сепаратистките настроения в провинциите Папуа и Западна Папуа (наричана още Ириян Джая). През месец август 2019 г. поредица от инциденти предизвикаха множество протести. Към месец септември 2019 г. достъпът на чужденци до двете провинции е ограничен с цел осигуряването на тяхната безопасност. Известни огнища на напрежение съществуват и в някои райони на Калимантан (Борнео) и Сулавеси. Не са желателни посещения в Западен Тимор до решаване на проблема с бежанците от източната част на острова. На остров Бали, характеризиращ се с относително спокойствие, беше извършена една от най-големите терористични атаки. Сериозни сблъсъци между мюсюлмани и християни имаше и на остров Ломбок, наложили евакуация на чужденците.

Престъпността е на ниско ниво, но криминалната обстановка постоянно се влошава, особено в Джакарта и големите градове. Най-разпространена е дребната улична престъпност - кражби на чанти, пукане на гуми и т. н., но зачестяват и организираните грабежи и нападения срещу къщите в богатите квартали. Желателно е наемането на такси да става с предварителна заявка или от големите хотели.

Действия при активизиране на вулкани

В цялата страна, включително на остров Бали, има активни вулкани. Затова се препоръчва при риск да се следят местните медии и да се спазват стриктно указанията на властите. Преди пътуване българските граждани да се уверят, че имат валидна медицинска застраховка, включваща помощ при извънредни ситуации, включително в резултат на вулканична дейност. Препоръчително е да се регистрират на сайта на министерството в рубриката „Пътувам за…“, като посочат мобилен телефон, имейл и точен адрес на пребиваване в Бали. Така консулските ни власти ще могат окажат съдействие. При вероятност от евакуация заради активизиране на вулкан своевременно да се свържат с туроператора или авиокомпанията си, за да се уверят, че ще бъдат транспортирани до безопасно място.

Законодателство

В края на м.септември парламентът на провинция Аче, в изпълнение на поставената си цел да въведе напълно прилагането на законите на шариата, прие още два местни закона в съответствие с шариатския наказателен кодекс.

На територията на провинцията са забранени и строго се санкционират, включително с големи глоби и телесни наказания - до 100 удара с пръчки - неприличното поведение, хазартът, употребата на алкохол, хомосексуални прояви.

Предвижда се законите да се прилагат към всички лица, намиращи се на територията на провинцията, независимо от техния пол, религия, националност, гражданство, срок или цел на пребиваване, включително чуждите туристи и временно пребиваващи в страната чужденци.

Митнически изисквания

Безмитно се внасят предмети за лична употреба, чиято стойност не надвишава 250 щ.д., 200 цигари, 50 пури, 1 литър алкохол и т.н.

Забранени за внос са всякакъв вид оръжия, наркотици, експлозиви, радиостанции, цветни фотокопирни машини, порнографски материали, книги на китайски език, китайски лекарства. За внос на наркотици се предвиждат изключително строги наказания, в отделни случаи се стига и до смъртни присъди.

Филми, видеокасети и дискове следва да бъдат представени за проверка.

Задължително се декларират вносът и износът на повече от 5 000 000 индонезийски рупии.

Митнически изисквания за Индонезия можете да изтеглите от ТУК.

Здравеопазване

Във връзка със зачестили случаи на болестта денга (вирусна инфекция, разпространявана от комари предимно през дъждовния сезон) в различни региони на Индонезия, включително и в столицата Джакарта, Министерство на външните работи препоръчва на българските граждани да се информират предварително относно симптомите и начина на реакция при заболяване от денга. Вземането на превантивни мерки против ухапвания от комари е най-добрият начин за предпазване от заразяване. Следва да се ползват репеленти, да се носят покриващи откритите части на тялото дрехи и да се спи под предпазна мрежа. При съмнение за наличие на симптоми, особено на висока температура/треска, заболяването следва да се диагностицира от лекар-специалист и да се направи кръвен тест.

Българските граждани не се нуждаят от никакви ваксини, освен ако пристигат от страна, в която има жълта треска. Основните заболявания са малария и денга, които се пренасят от комари. Затова е наложително ползването на противокомарни средства. Малария има в Ириян Джая (всички райони), в някои от селските местности и малките острови. Денга има по цялата територия на страната. Няма ваксина против тази болест. Лична хигиена, хранене в реномирани ресторанти, избягване на млечни храни, избягване консумацията на мокри плодове, ползване на мокри съдове и прибори за хранене, пиене на безалкохолни питиета без лед - това са само някои от допълнителните изисквания. Консумира се само минерална или бутилирана вода. Медицинското обслужване е на сравнително ниско ниво, освен в няколко болници в Джакарта. 

Информация относно разпространението на болестта „Зика” в Индонезия и Сингапур 

Индонезийските власти обръщат особено внимание на започващия дъждовен сезон и съветват гражданите си да внимават на местата, където има открити водни пространства. Към 01.09.2016 г. са потвърдили, че има случай на индонезийска гражданка, която е лекувана от болестта „Зика” в Сингапур.

Министерство на здравеопазването на Р Индонезия информира, че са взети сериозни мерки за предпазване на разпространението на вируса на болестта „Зика”. Изпратени са екипи от парамедици на пристанищата Батам, Бинтан и др. На някои летища са инсталирани скенери, които да идентифицират пътници с терпература по-висока от 38 градуса.

Министерство на здравеопазването на Република Сингапур публикува актуална информация за разпространението на болестта „Зика” в Сингапур. Правителството е предприело мерки за борба с комарите от типа „Aedes“, които причиняват болестта „Зика” и „Денге”.

Подробна информация може да бъде намерена на следния уеб адрес :

https://www.moh.gov.sg/content/moh_web/home/pressRoom/Current_Issues/2016/zika-virus.html

Съветите, които дават властите са хората да се стараят да не бъдат ухапвани от комари, да се носят дрехи, плътно покриващи тялото, да се ползват анти-комарни репеленти, да се спи под анти-комарни мрежи, да се търси незабавна лекарска помощ в случай, че лицата се почувстват зле (особено при висока температура и обрив), специално внимание към бременните жени, или такива, желаещи да забременеят скоро (по възможност да избягват пътувания в засегнатите райони).

Районите Ponjong и Semanu в област Gunung Kidul и провинция Yogykarta, Индонезия, са застрашени от разпространението на антракс, след като 27 жители бяха наскоро заразени от консумацията на месо от мъртва крава. През втората половина на месец януари 2020 г. здравните власти в провинцията са установили, че около 600 жители на двата района биха могли да бъдат засегнати от антракс, а при 78 от тях са наблюдавани клиничните особености на това заболяване. Случаите на заразяване с антракс многократно са констатирани в определени части в 22 провинции на Индонезия през последните няколко години. Повече информация по темата може да бъде открита на следното съобщение на Ситуационния център на МВнР

Документи за пътуване и визов режим

Българските граждани следва да се снабдят с визи в дипломатическите и консулски представителства на Индонезия. За целта е необходимо да притежават паспорт с поне шест месеца валидност. Виза може да се получи на международното летище в Джакарта. Издаваните на летището еднократни визи за туристически престой могат да бъдат продължени на място в страната за още 30 дни. При посещения с цел инвестиции, бизнес, обучение, участие в социални, културни и пр. прояви се издават еднократни визи с право на престой до 60 дни и продължение, ако е необходимо. Съществуват и 12-месечни многократни визи, които се издават единствено на бизнесмени. За работа се получават визи за временен престой. Основно изискване е наличието на „спонсор”(индонезийска фирма или организация или член на семейството, работещ в страната).

От 03.07.2014 г. индонезийските власти са повишили цената на визите, издавани на граничните контролно-пропускателни пунктове (виза при пристигане - visaonarrival), от 25 щ.д. на 35 щ.д.

Най-често срещаното нарушение от страна на български граждани е просрочване на разрешения от визата престой. За 60 дни пресрочване глобата е 20 щ. д., над 20 дни -25 000 000 инд. рупии или до 5 г. затвор.В случай че чужди граждани работят в Индонезия незаконно, наказанието е 30 000 000 инд. рупии или до 6 г. затвор.В подобни случаи е препоръчително нашите сънародници да се обръщат първо към посолството, преди да е образувана официална преписка по случая.Индонезия не признава двойното гражданство.

Внимание!
В паспорта Ви трябва  да има поне една цяла свободна страница, за да може върху нея да бъде положена входната виза за страната. На гърба на тази страница не следва да има друга положена по-рано виза, освен печати от граничен контрол.

Безвизово пребиваване за срок до 30 дни

Българските граждани, притежаващи обикновени паспорти, валидни минимум шест месеца, могат да влизат безвизово в Република Индонезия за срок до 30 дни (без право този срок да бъде удължаван) с цел туризъм (семейни, социални или културни причини, участие в семинари, посещение на международни изложби, транзитно преминаване), като следва да имат двупосочен билет или билет за друга държава (следваща дестинация), както и да не са били включвани в забранителния списък на държавата.

NB! Гражданите, желаещи да се възползват от безвизовия режим следва да използват изрично указаните ТУК ГКПП при влизане/излизане в/от Република Индонезия.
 

Консулски услуги

Изготвяне на лични документи

От 01.06.2012 г. в посолството в Джакарта има инсталирана биометрична станция. Пребиваващите в Индонезия, Сингапур, Малайзия и Бруней Даруссалам български граждани могат да подават заявления за издаване на българските лични документи от новия вид лична карта, свидетелство за управление на моторно превозно средство, паспорт и временен паспорт.

Гражданско състояние

Осъществяване на регистрация на раждане, брак или смърт – уточняване на документи, които се набавят от местните граждански регистри.

Заверки и легализации

За да послужат пред българските власти, документи, издадени на български граждани от властите в Р Индонезия следва да бъдат снабдени с печат на Министерството на външните работи на Р Индонезия, който се заверява от посолството на Република България в Джакарта. Документи, издадени от българските власти на индонезийски граждани, трябва да бъдат снабдени с печат на Министерството на външните работи на Република България, който се удостоверява от посолството на Р Индонезия в София, за да могат да послужат пред съответните индонезийски компетентни власти.


Почивки

Екскурзии

Новини

Бюлетин

Други услуги

МЕРОПРИЯТИЯ
 

Организирането на определено мероприятие е свързано с огромни усилия, отнема време и ангажира голям колектив. Туристическа компания Кунчев Травъл  може да ви предостави пълен пакет от услуги, който да ви освободи от всички ангажименти.

ГРУПИ ПО ПОРЪЧКА
 

Вие сте група приятели или колеги и имате желание да пътувате заедно, по-изгодно, по съобразена с вашите изисквания и нужди програма :) - заявете пътуване с Група по поръчка.

ПОДАРЪЧЕН ВАУЧЕР


Подарете ваучер за пътуване, не вещ! Кунчев Травъл ви предлага да направите незабравим и оригинален подарък на любим човек, приятел, роднина или колега като изберете подаръен ваучер за туристическта услуга. 

виж още

ТУРИСТИЧЕСКИ ЗАСТРАХОВКИ


Кунчев Травъл предлага на български и чуждестранни граждани възможност за сключване на следните типове застраховки:

Медицинска застраховка "Помощ при пътуване" с Асистанс
Застраховка "Спасителни разноски" - вкл. планинска застраховка и др.
Застраховка "Отмяна на пътуване"

ТРАНСПОРТНИ УСЛУГИ
 

  • Самолетни билети
  • Трансфери
  • Рент-а-кар
  • Автобуси под наем
  • Яхти под наем
  • Билети за влак в чужбина
  • Фериботни билети