Намери оферта

Румъния - Eкскурзии и почивки


Полезна информация за Румъния



 

Местна валута

Румънска лея (RON)
Леи могат да бъдат закупени от банковите клонове в страната или обменните бюра срещу представяне на личен документ (паспорт или лична карта).
Образци от монетите и банкнотите могат да бъдат намерени ТУК.
Актуалният курс на Румънската национална банка към основните валути може да видите ТУК.

 

Престъпност и сигурност

При пътуване в страната следва да се отчита дребната престъпност – джебчийството и кражбите от автомобили на документи, пари, мобилни телефони и др.
Българските граждани следва да бъдат особено внимателни при посещения на големи магазини, пазари, гари, автогари, както и при спиране на бензиностанции и край пътя (за почивка или ремонт на автомобила).
Не се препоръчва оставянето без надзор в автомобила на чанти и предмети, привличащи вниманието на крадците.
В случай на кражба българските граждани следва да се обърнат към най-близкото полицейско управление.

 

Митнически изисквания

Подробности относно митническия режим на Румъния можете да откриете ТУК.

 

Здравеопазване

Препоръчително е пътуващите и краткосрочно пребиваващите на територията на Румъния български граждани да притежават Европейска здравноосигурителна карта. Същата покрива спешната и неотложната медицинска помощ.
Съгласно действащото законодателство, ваксинациите в Румъния не са задължителни, а препоръчителни. Списък на препоръчителните ваксинации може да намерите ТУК.
Допълнителна информация
Правила за превоз на товари по пътищата
Право на повторно мерене/теглене на МПС при констатиране на превишени габарити/тегло
  • Повторното мерене и теглене се осъществяват само на влизане в Румъния, по искане на превозвача.
  • На територията на страната и при излизане от нея не се осъществява повторно мерене или теглене.
  • Цената за повторно мерене и теглене е 50 евро за всяка отделна операция (Заповед № 245/2008 на Министъра на транспорта на Румъния)
 

Полезни телефонни номера и връзки

Телефонен код на Румъния - 0040
Единен номер за спешни случаи (бърза помощ, полиция, пожарна) – 112
Гранична полиция – 0040 212 013 309; www.politiadefrontiera.ro
Международно летище „Анри Коанда“, Отопени – 0040 212 041 000; www.otp-airport.ro
Международно летище „Аурел Влайку“, Банеаса – 0040 212 320 020; www.baneasa-airport.ro
Държавни железници – 0040 219 521; www.cfrcalatori.ro
Министерство на вътрешните работи -https://www.mai.gov.ro/
Министерство на правосъдието - http://www.just.ro/
Министерство на здравеопазването - http://www.ms.gov.ro/
Министерство на регионалното развитие и публичната администрация - https://www.mdrap.ro/en/
Главен инспекторат по миграция към Министерството на вътрешните работи - http://igi.mai.gov.ro/en
Гранична полиция - http://www.politiadefrontiera.ro/
Главна дирекция „Митници“ - http://www.customs.ro/
Спешна служба за реанимация и спасителни дейности (SMURD): http://www.smurd.ro/
Документи за пътуване и визов режим
Българските граждани могат да влизат и пребивават на територията на Румъния в съответствие с разпоредбите на Директива 2004/38/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 29 април 2004 година относно правото на граждани на Съюза и на членове на техните семейства да се движат и да пребивават свободно на територията на държавите–членки, при спазване на действащото румънско законодателство.
Повече информация можете да намерите на интернет страниците на:
Главния инспекторат по миграция към Министерството на вътрешните работи на Румъния  ТУК

Гранична полиция към Министерството на вътрешните работи на Румъния ТУК
 
 

Практически съвети

Списък на регистрираните в Румъния, притежаващи правоспособност адвокати, като допълнително може да се въвежда критерий за търсене по области, може да бъде намерен ТУК
Списък на регистрираните към Министерството на правосъдието на Румъния преводачи, като допълнително могат да се въвеждат критерии за търсене по област / език, може да бъде намерен ТУК
Справочник за българите в Румъния, изготвен от почетния консул на България в гр. Плоещ, г-н Росен Русев ТУК

 

Заверки и легализации

Между Република България и Румъния има действащ Договор за правна помощ по граждански, семейни и наказателни дела /в сила от 4.07.1959 г., ратифициран с Указ на ДС № 33/24.01.1959 г., в. Известия, бр. 9/1959 г., обн. - в. Известия, бр. 18/1960 г., регистрация в ООН под № 6007/15.12.1961 г./, съгласно чл. 13 на който „…1. Документи, които са издадени или заверени на територията на една от договарящите страни от държавен орган или от официално лице в границите на тяхната компетентност, в установената от закона форма и са снабдени с печат, се признават на територията на другата договаряща страна без друга заверка. Това се отнася и за подписите, които се заверяват съгласно законните разпоредби на една от договарящите страни. 2. Документи, които на територията на едната договаряща страна се считат за официални, имат доказателствена сила на официални документи и на територията на другата договаряща страна…“.
Посоченото означава, че цитираните в Договора документи се признават директно в насрещната държава, без да е необходимо да се поставя „апостил”.
За признаване в България на публичен документ, издаден от Румъния, и обратно, български публичен документ да бъде признат в Румъния, същият трябва да бъде преведен от заклет преводач и да бъде направена заверка на неговия подпис.
Консулската служба на Посолството може да извършва заверки на подписи и легализации на преводи на документи на български език, предназначени да произведат действието си в Република България. За целта гражданинът, който иска да му бъде заверен подписът, трябва да се яви лично в Консулската служба с валиден документ за самоличност и да се подпише пред консула. В документа, който подлежи на заверяване, трябва да е посочен същият документ за самоличност.
Ако имате такава необходимост, свържете се предварително с Консулската служба на телефон +40 21 3187978, за да си уговорите среща с консула.
Консулската служба легализира преводи от румънски на български език, направени от оторизирани от посолството преводачи и предназначени да произведат действието си в Република България. Не е необходима лична среща с консула. Списък с оторизираните преводачи може да бъде намерен ТУК.
 
 

Български лични документи

 
Към настоящия момент в Консулска служба към Посолството на Република България в Букурещ могат да бъдат подавани заявления за издаване на лична карта, паспорт и временен паспорт.
 
 

Гражданско състояние

 
Компетентните румънски служби по гражданското състояние изпращат до Посолството на Република България съставените в Румъния актове по гражданското състояние на българските граждани. Получените по служебен път актове се изпращат от Консулската служба до компетентните български служби за вписване в българските регистри.
 
Възможно е съответният местен удостоверителен документ за гражданско състояние, преведен и заверен по установения ред, да бъде представен в Консулската служба лично или чрез упълномощено лице, за препращане в общината по постоянно местоживеене в България за регистрация на раждане, сключен пред местните власти граждански брак или смърт.
 
Заинтересованото лице може да извърши регистрацията и лично, или чрез упълномощено лице, като представи съответния местен удостоверителен документ, преведен и заверен по установения ред, в съответната община в България:
  • за раждане на дете - по постоянния адрес на майката, а ако тя е чужд гражданин - на бащата;
  • за сключен граждански брак - пред местните власти по постоянния адрес на съпруга, а ако той е чужд гражданин - на съпругата;
  • за смърт - по постоянния адрес на починалия.
 
Република България и Румъния са страни по Конвенцията за издаване на многоезични извлечения от актове за гражданско състояние, подписана във Виена на 8 септември1976 г.
 
Конвенцията предвижда паралелна възможност - освен издаването на досегашните документи въз основа на актове за гражданско състояние, да бъдат издавани и извлечения на формуляри по утвърдени образци: Формуляр А (извлечение от акт за раждане), Формуляр Б (извлечение от акт за сключен граждански брак), Формуляр С (извлечение от акт за смърт).
 
Събитията по гражданско състояние (раждане, брак, смърт), настъпили на територията на Румъния, могат да се регистрират в България въз основа на тези извлечения. Извлеченията се признават без легализация.
 
Доколкото Конвенцията не третира въпроса относно превода на извлеченията, същите следва да бъдат снабдени със заверен превод на български език.
 
 
Повече информация можете да намерите ТУК.

 

Почивки

Екскурзии

Новини

Бюлетин

Други услуги

МЕРОПРИЯТИЯ
 

Организирането на определено мероприятие е свързано с огромни усилия, отнема време и ангажира голям колектив. Туристическа компания Кунчев Травъл  може да ви предостави пълен пакет от услуги, който да ви освободи от всички ангажименти.

ГРУПИ ПО ПОРЪЧКА
 

Вие сте група приятели или колеги и имате желание да пътувате заедно, по-изгодно, по съобразена с вашите изисквания и нужди програма :) - заявете пътуване с Група по поръчка.

ПОДАРЪЧЕН ВАУЧЕР


Подарете ваучер за пътуване, не вещ! Кунчев Травъл ви предлага да направите незабравим и оригинален подарък на любим човек, приятел, роднина или колега като изберете подаръен ваучер за туристическта услуга. 

виж още

ТУРИСТИЧЕСКИ ЗАСТРАХОВКИ


Кунчев Травъл предлага на български и чуждестранни граждани възможност за сключване на следните типове застраховки:

Медицинска застраховка "Помощ при пътуване" с Асистанс
Застраховка "Спасителни разноски" - вкл. планинска застраховка и др.
Застраховка "Отмяна на пътуване"

ТРАНСПОРТНИ УСЛУГИ
 

  • Самолетни билети
  • Трансфери
  • Рент-а-кар
  • Автобуси под наем
  • Яхти под наем
  • Билети за влак в чужбина
  • Фериботни билети