Намери оферта

САЩ - Eкскурзии и почивки


Полезна информация за САЩ

 

Обща информация

Важно съобщение: Във връзка с началото на сезона на ураганите по Атлантическото крайбрежие на САЩ, Министерството на външните работи напомня на всички български граждани, които в периода до 30 ноември ще пътуват или пребивават по-трайно в крайбрежните зони и на разстояние до 150-200 км. от тях на щатите Тексас, Луизиана, Мисисипи, Алабама, Флорида, Джорджия, Северна и Южна Каролина да се информират постоянно за прогнозата за времето в тези райони и при предстоящи бури, урагани или наводнения да спазват стриктно указанията на местните власти и служителите на Червения кръст.

При необходимост от съдействие може да бъде осъществен контакт с посолството във Вашингтон на телефони: +1 (202) 387-5770или +1 (202) 387-0174, или с най-близкото представителство на всяка друга държава-членка на ЕС.

Сигнали и молби за съдействие при бедствени ситуации на български граждани се приемат денонощно и на телефонните линии на Дирекция "Ситуационен център": +359 2 948 24 04; +359 2 971 38 56или имейл: crisis@mfa.bg.

МВнР препоръчва на българските граждани, при пътувания в чужбина, да се възползват от възможността да се регистрират в рубриката "Пътувам за…” на следния адрес: (https://mfa.bg/bg/embassyinfo).


 

Местна валута

Американски долар (USD)


 

Престъпност и сигурност

Равнището на престъпността варира в различните щати, градове и квартали на един и същи град. Добре е да се потърсят практични съвети от местни жители или постоянно пребиваващи сънародници.

Ако Ви се налага да минете нощем през несигурни квартали, винаги трябва да имате в себе си дребна банкнота. Банкнотата трябва да е в десния джоб на връхната дреха, а не в левия, тъй като посягането с дясната ръка към левия джоб може да се изтълкува превратно.

Ако Ви спрат полицейски служители, инструкциите им трябва да се изпълняват стриктно, ръцете Ви трябва да се виждат през цялото време, движенията не трябва да са резки.


 

Особености на законодателството

Незаконното наемане на работа води до сериозни последствия за работодателя. За наетия е възможно, в зависимост от практиката на съответния щат, да бъде депортиран, да не бъде допуснат повече на територията на САЩ, да не му се разреши да започне процедура по узаконяване на статута си, ако има такава възможност.


 

Митнически изисквания

Митническите декларации (формуляр 6059В) се раздават предварително още на борда на самолета и освен на английски са и на няколко други езика, сред които френски, немски, испански, италиански, полски. Декларацията следва да се попълни още на борда на самолета. Ако пътува семейство, главата на семейството може да попълни една декларация за цялото семейство.

Не се декларират и не подлежат на обмитяване вещи и принадлежности за лична употреба (дрехи, тоалетни принадлежности, портативни радиоприемници и пр.), ако са в рамките на нормалното количество.

Допуска се безмитен внос на 1 литър алкохол, независимо от вида, 200 къса цигари, или 50 пури (не кубински), или 2 кг тютюн за лула, или комбинация от тези продукти в пропорционално количество.

Веднъж на шест месеца се допуска безмитен внос на подаръци за други лица на обща стойност до 100 щ. дол.

Предметите, които не попадат в безмитните категории и количества, се обмитяват с 10% мито за първите 1000 долара, а ако стойността им надхвърля 1000 долара, обмитяването става по тарифа за всяка стока.

Няма ограничения за валутата, която се внася и изнася от САЩ, но ако Вие пренасяте или по Ваше нареждане се пренасят парични средства (в брой, чекове, ценни книжа и пр.) на стойност повече от 10 хил. щ. дол., следва да попълните декларация за парични и валутни транзакции (формуляр 4790). 

Митнически изисквания за САЩ можете да изтеглите от ТУК.


 

Движение по пътищата

Ако Ви спре пътна полиция при шофиране, трябва да седите в колата и да не излизате, докато и ако не получите указания за това.

Ако са Ви спрели нощно време, трябва да включите осветлението в купето още преди полицаят да се е приближил до колата. Ръцете Ви трябва да се виждат през цялото време (например да са поставени върху волана).

За документи трябва да посягате само ако сте получили указания от полицейския служител

Обща информация за налаганите в САЩ глоби и наказания за нарушаване на  ЗДП можете да намерите  ТУК 


 

Здравеопазване

Няма заразни заболявания, които да налагат задължителна ваксинация.

Министерство на външните работи предупреждава българските граждани, които имат намерение да посетят или пребивават в щатите Кентъки, Тенеси, Охайо, Вирджиния и Джорджия, че към 11 април 2019 г. в тях са били констатирани случаи на заразяване с ешерихия коли, с все още неизвестен произход.

Общият брой на заразените към момента е 96 души, 11 от които са били хоспитализирани. Засега няма данни за тежко заболели или починали хора, вследствие заразяването с бактерията.

Тъй като разследващите органи все още не са успели да идентифицират конкретни хранителни продукти, верига ресторанти или магазин за хранителни стоки, които са причинили заразата, препоръките са строго да се спазват основните хигиенни правила при готвене и хранене. При пристъпи с повръщане, силни стомашни болки или спазми следва незабавно да се потърси лекарска помощ.


 

Климат

Няма зони с повишена опасност от природни бедствия.

Ако по време на пребиваване в средните щати или по югоизточното крайбрежие бъде излъчено предупреждение за ураган или торнадо, следва да се изпълняват съответните указания за безопасност.

 

Документи и удостоверения по гражданско състояние

Съгласно действащите в САЩ нормативни разпоредби, служителите на дипломатическите и консулските представителства на чужди държави не попадат в категорията лица, които могат да получават лична информация и документи за гражданско състояние (раждане, смърт, сем. положение). Органите на местната власт предоставят оригинали и дубликати от справки и удостоверения за гражданско състояние само на преки роднини на починало лице (деца, родители, братя, сестри, баба, дядо, съпруг/а) или на нотариално упълномощени от някой от тях представители - вещи лица, адвокати и др. Това важи за срок от 25 години след датата на настъпване на смъртта. Такива удостоверения се изготвят от съответната община след подаване на заявление от доказало с документи правото си на това лице и заплащане на такса на място или по пощата. Поръчка може да се направи и с кредитна карта на Интернет страницата на оторизирана агенция, напр. www.vitalcheck.com, но в този случай документите се изпращат на поръчителя без заверка Апостил и не могат да бъдат използвани за официални цели извън САЩ, без да бъдат допълнително заверени с Апостил.  Ако документите са необходими само за информация – това е най-бързият и евтин вариант.

Наследниците на починалото лице (при необходимост) могат след придобиване на документа да изпратят смъртния акт за заверка с печат „Апостил” директно в Държавния департамент (ДД) на щата, в който е издаден смъртният акт/документът по гражданско състояние. Точни инструкции за начина на получаване на услугата и адреса, на който следва да се изпрати документът с платежния инструмент и самоадресирания плик, могат да се получат на електронния адрес на ДД на конкретния щат.

Щатските власти препоръчват на официалните си страници в интернет консултация с адвокат по всички юридически въпроси, вкл. свързани с гражданското състояние.

За улеснение на нуждаещи се граждани, посолството публикува контакти на българи-адвокати в САЩ на адрес: http://www.bulgaria-embassy.org/WebPage/Consular%20Information/BG_Lawyers.htm. Адвокати в България също предлагат подобни услуги на територията на САЩ.

 

Документи за пътуване и визов режим

При пътуване за САЩ е необходимо да притежавате валиден паспорт и издадена виза. Валидната виза е само входен документ, а продължителността на престоя в страната се определя от имиграционния (граничния) служител. Всеки пътник трябва да е готов да отговори на въпросите му за целта на пребиваването, средствата за издръжка и др. При влизане в страната на граничния пункт се снемат отпечатъци от двата показалеца. Издаденото от имиграционния служител бяло правоъгълно картонче (Формуляр І-94) следва да се съхранява в паспорта и да се представи при напускането на страната. Същото служи за доказателство, че посетителят е напуснал САЩ. 


 

Полезни съвети за кандидатите за визи преди пътуване


 

Категории визи и свързаните с тях процедури:

Във връзка с обстоятелството, че през м. ноември 2017 г. се навършват 10 (десет) години от стартирането на практиката по снемане на 10 (десет) пръстови отпечатъка от българските кандидати за получаване на американска виза, посолството на САЩ в София информира, че гражданите ще имат възможността да се възползват от процедурата “Drop-Box”, без необходимост от ново интервю и снемане на пръстови отпечатъци, при подновяване на тяхната виза.“Drop-Box”дава възможност на желаещите да подадат формуляра си за кандидатстване, ведно с необходимите допълнителни документи чрез куриерска фирма TNT Express или директно в консулската служба на Посолството на Съединените американски щати, между 16:00 – 16:30, всеки работен ден. За целта е необходимо кандидатите да отговарят на следните изисквания:

1.    да са български или чуждестранни граждани, постоянно пребиваващи в Република България;

2.    да желаят да подновят виза за временно пребиваване с цел бизнес или туризъм (B1/B2) или екипажна/транзитна виза (C1/D);

3.    предишната Ви виза да е била издадена от Консулството на Съединените американски щати в София след 31 октомври 2007г.;

4.    да са Ви били взети 10 (десет) пръстови отпечатъка на/след 31 октомври 2017г.;

5.    предишната Ви виза да не е била изгубена или открадната;

6.    предишната Ви виза да не е била отнемана или отнета;

7.    никога да не Ви е била отказвана виза;

8.    отговорът на всички въпроси от формуляр DS-160, свързани със сигурността и миналото Ви да е „не”;

9.    кандидатите за екипажна/транзитна виза (C1/D) е необходимо да предоставят трудов договор или писмо от компанията, която ги наема.

Съществуват различни категории визи за влизане на територията на САЩ.

НА ВНИМАНИЕТО на всички кандидати за неимигрантски визи, издавани въз основана на петиция (H, L, O, P и Q).

Пътуващите до САЩ с цел туризъм е необходимо да представят информация къде ще отседнат. Ако пътувате с цел посещение на приятели, моля представете покана от тях, както и копие от документа, показващ техния законен статут в САЩ. Ако желаете да посетите роднини, моля, посочете роднинската Ви връзка с канещата страна, също и дали са aмерикански граждани, притежатели на зелени карти, или притежатели на неимигрантски визи за временна работа или обучение в САЩ. Може да представите покана от тях както, и копие от документа, показващ техния законен статут в САЩ.

Кандидатите за визи могат, ако желаят,  да представят допълнителни документи в подкрепа на твърдението, че имат здрави връзки със страната си на постоянно пребиваване, заради които ще се върнат в родината си след временно пребиваване в САЩ (това могат да бъдат документи за собственост на имущество; банкови извлечения; документи, показващи че кандидатът работи; доказателства за семейни връзки и т.н.).

Кандидатите за бизнес визи ще трябва да бъдат подготвени да предоставят информация каква е точно целта на пътуването им. Тези, които ще посещават бизнес партньори или клиенти, е необходимо да представят кореспонденция с тях, показваща целта на пътуването. Кандидатстващите за виза B1/B2 трябва да попълнят формуляр DS-160.

Е-1 и Е-2 визите са предназначени за лица, които възнамеряват да инвестират или да осъществяват търговия с компания в САЩ. Трябва да се има предвид че тези визи не са заместители на имигрантските визи. Лицата, които искат да останат в САЩ постоянно, трябва да кандидатстват за подходящия вид имигрантска виза.

Неимигрантска работна виза, (Н)

Виза Н се издава на кандидат, пътуващ с цел временна работа в САЩ. За да получи Н виза, кандидатът трябва да представи: (а) писмо за одобрена петиция (Form I-797), коята е била подадена от американския работодател и одобрена от Службата за Имиграция и Натурализация на САЩ (USCIS); и (b) доказателства, че е квалифициран за тази работа, като представи документи за предишен опит и образование в съответната сфера.

Кандидатите за Н визи трябва да попълнят формуляр DS-160.

Вътрешнофирмен трансфер (L)

Целта на L визата е да позволи служители в международни компании да бъдат прехвърляни на работа в Американския клон, с цел подобряване на управленската ефективност, разширяване на износа от САЩ и повишаване на конкурентоспособността на компанията на международните пазари. За да получи L виза, кандидатът трябва да представи: (а) петиция (Form I-129), подадена от американския работодател и одобрена от Службата за Имиграция и Натурализация на САЩ (USCIS); (b) работодателят в САЩ е същата фирма, корпорация, или друго Юридическо лице, филиал, подразделение или клон, в която кандидатът за виза работи; (c) бъдещият работодател ще продължи да извършва дейност на територията на САЩ, както и в поне още една друга страна; (d) кандидатът за виза е бил нает от трансфериращата компания в продължение на поне една година в рамките на последните три години; и (e) кандидатът за виза е управител, директор, или висококвалифициран служител, който ще заема мениджърска позиция в американския клон или позиция, изискваща висока квалификация. Кандидатите за L визи трябва да попълнят формуляр DS-160.

Студентски визи и визи по обменни програми (F, M, J): Студентски визи (F, M)

Кандидатите за студентски виза трябва да представят формуляр I-20, както и финансови документи показващи, че кандидатът може да заплати разходите за обучение през първата година, също и как ще бъдат заплатени разходите за следващите години на обучение. Формулярът I-20 се издава от американското учебно заведение, в което студентът е приет да учи. Кандидатите за F-1 и M-1 визи трябва да попълнят формуляр DS-160 и да предоставят листа за потвърждение в деня на интервюто с всички останали документи. Доказателства, че кандидатът може да заплати разходите за обучение през първата година могат да бъдат под формата на: банково извлечение за налични средства; служебна бележка за лицето спонсориращо обучението на студента (данъчна декларация или служебна бележка, показващи доходите на спонсора). Студенти, чиито I-20 формуляр е издаден след 1 септември 2004 год., е необходимо преди да се явят на интервю да заплатят и SEVIS такса от $ 200. Визата не може да бъде издадена преди тази такса да е заплатена.

Моля, имайте предвид, че съществуват специални изисквания за студенти, желаещи да посещават държавни учебни заведения в САЩ.

Правителството на САЩ, както и много частни организации спонсорират различни обменни програми. Това могат да бъдат програми за академичен или културен обмен, au pair програми, както и летни бригади. Кандидатите за J1 визи трябва да представят формуляр DS-2019 (Certificate of Eligibility for NIV Exchange Visitor), който се издава от спонсориращата организация в САЩ. Кандидатите за J-1 визи трябва да попълнят формуляр DS-160 и да предоставят листа за потвърждение в деня на интервюто с всички останали документи. Стипендианти и участници в обменни програми, чиито DS-2019 формуляр е издаден след 1 септември 2004 год. е необходимо, преди да се явят на интервю, да заплатят и SEVIS такса (в повечето случаи $ 180). Визата не може да бъде издадена преди тази такса да е заплатена. 

Пилоти, стюарди, моряци или членове на корабни екипажи, както и такива пътуващи до САЩ, за да се присъединят към кораб или самолет, е необходимо да кандидатстват за този тип виза. Кандидатите за C1/D визи трябва да попълнят формуляр DS-160.

Представители на пресата, радиото, телевизията или друг вид медийна организация е необходимо да кандидатстват за този тип виза. В тази група спадат служители, чиято дейност е от особена важност за медийната институция, например: репортери, снимачен екип, филмови редактори, др. Журналистическа I виза може да се издаде не само на служители на информационни медийни институции, отразяващи новини или работещи върху документални продукции, но и на служители на независими организации, които са акредитирани от професионална журналистическа асоциация. Кандидатите за I визи трябва да попълнят формуляр DS-160.

Служители в религиозни организации са свещеници, упълномощени от призната религиозна общност да извършват литургии или друг вид духовна дейност. В тази група попадат: монаси, монахини, религиозни братя/сестри, духовници, кантори, катехисти, работещи в религиозни болници, мисионери, религиозни преводачи, говорители в религиозни радио/телевизия.  Кандидатите за R визи трябва да попълнят формуляр DS-160.

Законът за имиграция и натурализация на САЩ разрешава издаването на неимигрантска виза (K-1) за граждани, пътуващи в САЩ с цел сключване на брак. Моля, свържете се с отдел Имигрантски Визи за повече информация.

Неимигрантските визи K-3 (съпруг/а) и К-4 (дете) се издават с цел събиране на семейства, разделени за дълъг период от време, при които вече тече процедура по обработка на петиция за имигрантска виза. Визата разрешава на кандидата да пътува и пребивава в САЩ, докато петицията бъде одобрена. Моля, свържете се с отдел Имигрантски визи за повече информация.

Въпроси относно правилният тип визи се разглеждат по време на интервюто.

 

Практически съвети

Ако възникне проблем, обърнете се към българското посолство или към съответното генерално консулство в зависимост от щата, в който пребивавате.

Полиция, пожарна или спешна медицинска помощ се избират на телефон 911 във всеки щат.

Помнете, че в чужбина следва да се съобразявате с местните закони и обичаи. По време на престоя Ви там Вие попадате под тяхната юрисдикция. Препоръчваме Ви  предварително да се информирате за тях и да ги спазвате. Наказанията за нарушаване на закона могат да бъдат много по-строги от тези в България за същите нарушения.

Поставяйте всички лекарства в оригиналните им опаковки и проверявайте дали някои от тях не се считат за незаконни наркотични средства в чужбина. Ако ползвате такива вещества, носете копие на лекарско предписание, потвърждаващо този факт.

Избягвайте да пренасяте вещи на трети лица при преминаване на граница.

Ако по някаква причина бъдете задържан от местните власти, изисквайте да Ви бъде осигурен контакт с посолството на Република България. Консулският служител ще установи във възможно най-кратък срок връзка с Вас.

Съветваме Ви предварително да сключите договор за здравна, туристическа, пътна или друга застраховка.

В случаите на смърт на български гражданин в САЩ най-близкото дипломатическо или консулско представителство на Република България ще окаже съдействие и помощ за уреждане на формалностите.

Пряка финансова помощ може да получите от дипломатическото или консулското представителство, само ако Ваши роднини или близки депозират необходимата сума в Министерството на външните работи, дирекция "Финансово-стопански дейности".

В случай на кражба на личните ви документи, парични средства, билети за пътуване и пр. незабавно известете лично и писмено най-близката полицейска служба и поискайте копие от протокола за установяване на събитието. Свържете се с дипломатическото или консулското ни представителство, за да направите всички постъпки за получаване на необходимите документи за продължаване на пътуването ви или за завръщането ви в родината.

Преди да отпътувате от България или веднага след пристигането Ви, моля запишете адресите и телефоните на българското дипломатическо и консулско представителство в страната на посещение. Администрацията на хотелите, в които отсядате, туроператорите, уреждащи Ви, и органите на местната полиция при необходимост е уместно да разполагат с тези данни.

 

Консулски услуги

Легализации и заверки

Република България и САЩ са страни по Конвенцията за премахване на изискването за легализация на чуждестранни публични актове, съставена в Хага на 5 октомври 1961 г. Документите, издадени от българските власти следва да са снабдени с печат „апостил”, за да бъдат уважени от властите в САЩ и обратно документите - издадени в САЩ следва да са с печат „апостил”, за да бъдат признати в България.

У нас печат „апостил” се поставя от Министерство на правосъдието за съдебни документи и от Министерство на външните работи за всички останали документи. В САЩ апостил се поставя от Службата на Държавния секретар  на щата (Secretary of State), от който произхожда документът.


Почивки

Екскурзии

Новини

Бюлетин

Други услуги

МЕРОПРИЯТИЯ
 

Организирането на определено мероприятие е свързано с огромни усилия, отнема време и ангажира голям колектив. Туристическа компания Кунчев Травъл  може да ви предостави пълен пакет от услуги, който да ви освободи от всички ангажименти.

ГРУПИ ПО ПОРЪЧКА
 

Вие сте група приятели или колеги и имате желание да пътувате заедно, по-изгодно, по съобразена с вашите изисквания и нужди програма :) - заявете пътуване с Група по поръчка.

ПОДАРЪЧЕН ВАУЧЕР


Подарете ваучер за пътуване, не вещ! Кунчев Травъл ви предлага да направите незабравим и оригинален подарък на любим човек, приятел, роднина или колега като изберете подаръен ваучер за туристическта услуга. 

виж още

ТУРИСТИЧЕСКИ ЗАСТРАХОВКИ


Кунчев Травъл предлага на български и чуждестранни граждани възможност за сключване на следните типове застраховки:

Медицинска застраховка "Помощ при пътуване" с Асистанс
Застраховка "Спасителни разноски" - вкл. планинска застраховка и др.
Застраховка "Отмяна на пътуване"

ТРАНСПОРТНИ УСЛУГИ
 

  • Самолетни билети
  • Трансфери
  • Рент-а-кар
  • Автобуси под наем
  • Яхти под наем
  • Билети за влак в чужбина
  • Фериботни билети