Намери оферта

Словения - Eкскурзии и почивки


Полезна информация за Словения

 
 

Местна валута

Евро (EUR)

 

Престъпност и сигурност

Минималното ниво на улична престъпност, която не представлява заплаха за сигурността на местните и чуждите граждани. Препоръчва се да се проявява предпазливост по отношение на неоторизирани фирми и местни и чужди частни лица, които обещават осигуряване на работа в Словения. Регистрирани са доста случаи на измамени български граждани.
В страната няма географски региони, в които природните условия да представляват опасност за живота на хората. При пътуване с МПС извън магистралите в планинските райони следва да се проявява внимание за пътни знаци, които съобщават за възможности от падане на камъни, свлачищаи други препятствия.
Проява на повишено внимание при спиране и почивка на крайпътни паркинги 
В Република Словения зачестяват случаите на дръзки кражби от автомобили по паркингите в близост до автомагистрали и шосета в присъствието на собствениците и пътниците на МПС. Извършителите използват почин да предупреждават за уж спукана гума или молба за оказване на помощ, както и упътване за маршрут и докато нищо неподозиращите се суетят около автомобила, им биват отнемани чанти, портфейли, телефони и всичко, което представлява лесна и бърза плячка в купето. Препоръчва се на пътуващите да проявяват по-голямо внимание и грижа за вещите си.
Считано от 01.04.2018 г., в Република Словения се въвежда електронно таксуване за превозни средства с тегло над 3,5 тона.
От 01.04.2018 г. няма да бъде възможно заплащането на пътната такса на пунктовете за тази цел. Ще бъде преустановена възможността за заплащането на пътната такса с действащите електронни карти ДАРС и устройствата АВС. Всяко тежкотоварно МПС, използващо автомагистралите или високоскоростните пътища в Словения, ще трябва да се регистрира с цел използването на системата DarsGo, както и да придобие устройството DarsGo, чрез което се начислява пътната такса. И към момента регистрирането и получаването на DarsGoе възможно в сервизите DarsGo. Регистрацията ще бъде възможна и на бензиностанциите, намиращи се на отбивките за отдих. Информация за снабдяване с устройството DarsGoможе да бъде намерена на интернет страницата www.darsgo.si. Препоръчва се потребителите на системата DarsGoда сторят това своевременно, за да избегнат очакваните опашки за регистрация при преминаването към новата система. Заплащането на пътните такси по сега действащата система може да се извършва до края на деня на 31 март 2018 г., включително. ДАРС не предвижда „период за толеранс”. За да се избегнат недоразумения, стара и нова система за таксуване за преминаване през Република Словения няма да функционират паралелно.
Словенските власти подчертават, че при липса на регистрация и устройство ще бъдат налагани глоби както на водачите на автобусите и тежкотоварните автомобили, така и на собствениците на фирмите, които своевременно не са предприели необходимите действия.
Допълнителна информация и препратки за регистрация може да се намерят на интернет страниците www.dars.si и https://darsgo.si/portal/en/home или чрез електронната поща info@dars.go.

 

Особености на законодателството

Помнете, че в Република Словения следва да се спазва местното законодателство и обичаи. Препоръчваме предварително да се информирате за тях и да ги спазвате. Наказанията за нарушаване на закона могат да бъдат много по-строги от тези в България за същите нарушения.
Съгласно законодателството на Република Словения при пристигане в страната българските граждани са длъжни в тридневен срок да регистрират адреса си на временно пребиваване пред компетентните словенски органи. Това може да се извърши чрез администрацията на хотел, общежитие, чрез словенските наемодатели или лично от българския гражданин в местното полицейско управление. При неспазване на Закона за адресна регистрация на Република Словения се налага глоба, която трябва да се плати незабавно, в противен случай временно се отнемат документите за самоличност.
При пребиваване, надвишаващо срока от три месеца, административните формалности изискват гражданите да се пререгистрират пред съответните власти. Последните издават удостоверение за актуална регистрация, съдържащо името и адреса на регистриращото се лице и датата на регистрацията. Неспазването на изискването за регистрация може да доведе до налагане спрямо въпросното лице на съразмерни и недискриминационни санкции. Представя се валидна карта за самоличност или паспорт, потвърждение за наемане на лицето от страна на работодателя или удостоверение за трудова заетост, или доказателство, че са самостоятелно заети лица; документ - доказателство за записване в акредитирано учебно заведение, и за сключване на пълна здравна застраховка.
В редица случаи български граждани се обръщат към посолството за уреждане на трудови спорове в Словения. Необходимо е да се знае, че законодателството и в двете държави, България и Словения, е съобразено с европейските  изисквания и трудово-правните отношения се регламентират със съответните трудови договори между работник и работодател. Българските граждани следва да подписват договори само на разбираем за тях език и ясни условия. За допълнителна информация и консултация се обърнете към Министерство на труда и социалната политика на Р България. Консулските служители не могат да бъдат страна при защита правата на българските граждани в трудово-правни спорове, нито да ги представляват, когато тези случаи се решават в съда.
При възникнали трудово-правни спорове българските граждани могат да се срещнат с Консулски служител и подадат заявление като опишат подробно обстоятелствата и естеството на спора. Горното ще бъде препратено до Инспекция по труда към Министерство на труда и социалната политика на Република България за по-нататъшни действия от страна на компетентните органи.
За повече информация можете да посетите сайта на Министерството на труда и социалната политика от ТУК. (http://www.mlsp.government.bg/)

 

Митнически изисквания

Българските граждани, пътуващи за Република Словения следва да се съобразяват с митническите закони на страната.
За повече информация, можете да посетите сайта на Министерство на финансите от ТУК (http://www.minfin.bg/)  и Агенция „Митници” ТУК (http://www.customs.bg/)
Митнически изисквания за Словения можете да изтеглите от ТУК. (http://www.mfa.bg/uploads/files/Customs/Slovenia.pdf)
Движение по пътищата
Ако пътувате с автомобил, следва да проявявате изключително внимание при кормуване в градски условия за колоездачи, които се включват в движението активно.
Направете всичко необходимо да се запознаете с местните правила за движение. В много страни се налагат тежки парични глоби за нарушение на правилата за движение, които се заплащат без значение дали сте местен или чужд гражданин.
Стриктно да се спазват  правилата за движение.

 

Винетна система

От 1.07.2008 г. в Република Словения е въведена винетна система за магистралните и високоскоростните пътища в страната. В обръщение са пуснати три вида винетки: седмични, месечни и целогодишни, а за моторите – и такива с валидност 6 месеца. Цената на винетните стикери за автомобили с маса до 3, 5 тона от 1.01.2014 г. е както следва:
Седмична (7 дни):   15 евро;
Месечна (30 дни):    30 евро;
Целогодишна (365 дни): 110 евро
Въведени са винетни стикери за двуместни автомобили (категория В) с височина над първата ос до 1. 30 м. и с максимална маса до 3,5 т  (вкл. с или без ремаркета). Цените с ДДС са както следва:
 Седмична (7 дни):             30 евро;
 Месечна (30 дни):               60 евро;
 Целогодишна (365 дни):    220 евро.
Определение на „височина на автомобила над първата ос“ според интернет страницата на Министерството на инфраструктурата и териториалното планиране, придружено със схема: „Височината представлява разстоянието между пътната настилка и най-високата точка на автомобила в равнина, която се прокарва правоъгълно през симетралата на оста на предните колела“.

Цените на винетните стикери за мотори са както следва:
7, 50 евро – за 7 дни; 30 евро – за 6 месеца и 55 евро – за 1 година.
Обръщаме внимание, че само годишните винетки важат в рамките на календарната година като обхващат и месец януари на следващата.
Събирането на пътните такси за товарни автомобили става се извършва чрез плащане на пунктовете по магистралите. Компанията за автомагистрали в Република Словения („ДАРС” АД) в началото на всяка календарна година въвежда винетни стикери в различен от изминалата година цвят.
Напомняме, че винетните стикери трябва да бъдат закупени преди или на Гранично контролно-пропускателните пунктове при влизането на територията на Словения. Контролът по спазването на изискването за задължително поставяне на винетки се осъществява от мобилните групи на „ДАРС" АД, органите на полицията, Инспектората по транспорт на Словения и Митническото управление на Словения.
Глобите, регламентирани в Официален вестник на Република Словения (бр. 33/06 и бр. 45/08 – Закон за публичните пътища и Закон за правилата за движение по пътищата), са в размер най-малко на 300 евро. При заплащане на място или до 8 дни след съставяне на глобата, размерът се намалява с 50%.
Ако глобата не бъде платена на място, словенските органи отнемат всички документи на нарушителите и тези на МПС.
Документите, издавани от „ДАРС” АД, съдържат т.нар. юридическа инструкция, в която се пояснява дали се допуска обжалване на акта и пред кой орган се депозира жалбата.
Повече информация може да се получи на адрес: www.dars.si
Връзка към страницата на Автомобилния съюз на Словения:
http://www.amzs.si/si/Default.aspx
Движението по пътищата се извършва със запалени фарове и задължителна употреба на коланите, вкл. и на задните седалки. Използването на мобилни телефони е позволено само с hands-freeустройство.
Необходимост от данъчна регистрация при извършването на пътнически превози вили през Р Словения
Съгласно разпоредбите на Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС), изискването за регистрация ЗДДС се отнася както за фирмите осъществяващи регулярни превози, така и за операторите, извършващи случайни такива. Регистрацията за получаването на ДДС номер се извършва в съответствие с общите разпоредби на закона или по силата на специален, опростен режим, който се прилага по отношение на:
  • лицата, задължени да заплащат ДДС, които нямат седалище, административно подразделение или постоянно или обичайно местопребиваване в Р Словения;
  • извършващите в Р Словения периодични пътнически превози с МПС, които не са регистрирани в страната;
  • лицата, нямащи право на възстановяването или приспадането на ДДС по смисъла на чл. 74„а”-74„и” и на чл. 63 от ЗДДС;
  • лицата, които не осъществяват никакви други транзакции, които биха били предмет на облагане с ДДС в Р Словения.
Регистрацията във Финансовата администрация /FURS/ на Р Словения следва да се извърши своевременно преди преминаването на МПС през страната, катоза целта сепопълватформуляри. Съществува и техническа възможност да се изпратят и в електронен вид на и-мейл: kc-potnik.fu@gov.si. След подписването им от страна на компетентния орган и определянето на словенски ДДС номер, документите трябва да се представят на митническите служби при влизането в Р Словения през който и да е било международен ГКПП по Шенгенската граница. /Образците на формулярите са достъпни на английски, немски, италиански и унгарски език в интернет на адрес:
http://www.fu.gov.si/fileadmin/Internet/Davki_in_druge_dajatve/Podrocja/Davek_na_dodano_vrednost/Opis/GB_Podrobnejsi_opis_1_izdaja_Posebna_ureditev_za_opravljanje_storitev_mednarodnega_obcasnega_cestnega_prevoza_potnikov.pdf/.
При неспазване на изискването на данъчна регистрация, съгласно чл. 140-144 от ЗДДС на Словения, се налагат санкции в размер на:
  • 1 200 – 41 000 евро, когато юридическите лица, едноличните търговци или физическите лица не начисляват ДДС в определените за това срокове;
  • 2 000 – 125 000 евро, когато горе посочените лица не извършат ДДС регистрацията  или предоставят недостовернни данни за възстановяването или приспадането на ДДС в тяхна полза;
  • до 375 000 евро, когато нарушителите се облагодетелстват имуществено в резултат на по-тежките нарушения на закона;
  • до 12 300 евро – на отговорните лица, представляващи юридическите или физическите лица или едноличните търговци.
Зимни гуми и др.
Използването на зимни гуми е задължително в периода 15 ноември – 15 март. Водачите на МПС следва да имат в наличност вериги през зимния период, както и за планинските райони и други обозначени със знак участъци.
Престой на автомобили, отнемане на регистрационни номера и др.
Преспиването в автомобили, в т.ч. и ТИР-ове, на паркинги край автомагистралите, местата за отдих и др. е позволено, но се регулира от всяка община. Изключение са туристическите курорти в югозападната област Приморска – Изола, Порторож, Пиран и Копър, където общините не позволяват преспиване в колите.
Регистрационните номера на автомобилите се отнемат при констатиране на техническа неизправност и неизяснена собственост – след проверка и в Шенгенската информационна система СИС 2. След изтичането на процедурните срокове, МВР и МВнР на Словения изпращат табелите до Посолството на България, а от там до компетентните органи в Република България.
Допустимо е 0,5 промила, а за професионални водачи – 0,0 промила.
Задължително е и наличието на комплект резервни крушки за фарове и мигачи, светлоотразителни жилетки, триъгълник и на комплект с медикаменти за първа помощ /които да не са с изтекъл срок на годност/.
Законът за нарушенията на Р Словения дава право служителите да отнемат временно всички документи и/или движими вещи с цел обезпечаване погасяването на глобата. Документите са: паспорт, лична карта, СУМПС, талон на превозното средство, транспортни документи или други такива, които придружават товарите и ценни книжа, а наред с тях – и превозни средства и други движими вещи, намиращи се у лицето, без значение дали то е техен собственик или не. Съгласно закона, документите и вещите се отнемат за срок от 6 месеца до 1 година. На нарушителя се връчва писмено решение за временното отнемане, придружено с юридическа инструкция.
Налаганите от „Компанията за автомагистрали в Република Словения“ /„ДАРС“/ глоби варират между 300 и 800 евро, като в първите осем дни се заплащат 50% от размера им.
Обръщаме внимание, че гражданите не следва да подписват актовете за глоби, ако са на чужд език и не разбират съдържанието им.
Полицията санкционира и лицата, неспазили изискването за адресна регистрация при престой в Словения над 3 дни /т.е. не се смята, че е транзит/. 
Пътуващите с автомобил, който е собственост на лице, което не пътува със същия, следва да притежават нотариално заверено пълномощно от собственика на автомобила, преведено на английски или езика, който се говори в държавата-крайна дестинация.
Здравеопазване
Епидемиологичната обстановка е нормална. При влизане в страната не се изискват специализирани ваксини.
 
 

Документи за пътуване и визов режим

Българските граждани влизат и пребивават в Република Словения с валидни български паспорт или лична карта. При влизане в Словения са валидни изискванията на държава от Европейския съюз и Шенгенското пространство.Българските граждани не се нуждаят от виза.
 
 

Практически съвети

Ако по някаква причина бъдете задържан от местните власти, изисквайте да Ви бъде осигурен контакт с Посолството на Република България. Консулски служител ще установи във възможно най-кратък срок контакт с Вас. В случай, че имате езикови затруднения, изисквайте да Ви бъде осигурен преводач. Трябва да се избягва подписването на документи, чието съдържание е на език, който не разбирате.
Съветваме Ви предварително да сключите договор за здравна, туристическа, пътна или друга застраховка.
Финансова помощ може да получите от Посолството на Република България, само ако Ваши роднини или близки лица депозират необходимата Ви сума в Министерството на външните работи, дирекция „Финансово-стопански дейности”.
В случай на кражба или загуба на личните ви документи, парични средства, билети за пътуване, незабавно известете лично и писмено най-близката полицейска служба в Словения и поискайте копие от протокола за установяване на събитието. Свържете се с Посолството на Република България, за да направите постъпки за получаване на необходимите документи за продължаване на пътуването Ви или за завръщането Ви в родината.
 
 

Консулски услуги

Заверки и легализации
Съгласно действащата правна уредба между Република България и Република Словения, документите, съставени или заверени от компетентен орган, съгласно установената форма, се приемат на територията на другата страна, но следва да носят печат "апостил", поставен в държавата, която е издала документа.
Нотариална заверка на лични документи като декларации, пълномощни и други се извършва в консулска служба и  се събират съответните такси по тарифата за консулски услуги.
За заверка на лични документи Гражданско състояние
Родителите на българските граждани, родени в Словения, в срок до шест месеца след раждането им следва да регистрират събитието в общината по местоживеене в България с цел издаване на българско удостоверение за раждане на новороденото.
Сключените граждански бракове, при които поне единият от съпрузите е български гражданин също се регистрират в общината в България по постоянен адрес.
Актовете за смърт на български граждани, починали на словенска територия, се регистрират в общината в България по постоянния адрес на починалия.
Пътуване на деца до 18 години с или без придружител.
Дете, пътуващо без придружител е необходимо да носи нотариално заверена и подписана от двамата родители декларация за тяхното съгласие то да пътува без придружител. В случай, че детето е придружавано само от единия родител, то той трябва да притежава пълномощно/декларация от другия родител. Завереният пред нотариус документ отразява съгласието на непътуващия родител, детето да пътува с другия родител. Когато дете под 18 годишна възраст епридружавано от трето лице, то придружителят трябва да притежава пълномощно/декларация, подписани от двамата родители, чрез които те изразяват съгласието си детето да пътува с това лице. Когато въз основа на съдебно решение върху детето се упражняват родителски права само от единия родител, пълномощно/декларация за съгласие се изисква единствено от него. В този случай е необходимо да бъде представено копие на съдебното решение, нотариално заверено и преведено на езика на страната-крайна дестинация или английски език.

Почивки

Екскурзии

Новини

Бюлетин

Други услуги

МЕРОПРИЯТИЯ
 

Организирането на определено мероприятие е свързано с огромни усилия, отнема време и ангажира голям колектив. Туристическа компания Кунчев Травъл  може да ви предостави пълен пакет от услуги, който да ви освободи от всички ангажименти.

ГРУПИ ПО ПОРЪЧКА
 

Вие сте група приятели или колеги и имате желание да пътувате заедно, по-изгодно, по съобразена с вашите изисквания и нужди програма :) - заявете пътуване с Група по поръчка.

ПОДАРЪЧЕН ВАУЧЕР


Подарете ваучер за пътуване, не вещ! Кунчев Травъл ви предлага да направите незабравим и оригинален подарък на любим човек, приятел, роднина или колега като изберете подаръен ваучер за туристическта услуга. 

виж още

ТУРИСТИЧЕСКИ ЗАСТРАХОВКИ


Кунчев Травъл предлага на български и чуждестранни граждани възможност за сключване на следните типове застраховки:

Медицинска застраховка "Помощ при пътуване" с Асистанс
Застраховка "Спасителни разноски" - вкл. планинска застраховка и др.
Застраховка "Отмяна на пътуване"

ТРАНСПОРТНИ УСЛУГИ
 

  • Самолетни билети
  • Трансфери
  • Рент-а-кар
  • Автобуси под наем
  • Яхти под наем
  • Билети за влак в чужбина
  • Фериботни билети